« Úvod | Shadow Design.cz »

Aleiste Crowley: Velká šelma

Aleister Crowley, nejodpornější představa moderní magie, studoval okultismus, psal špatnou poezii a pormografickou prózu, užíval drogy a oddával se nejrůznějším sexuálním zvrhlostem a společenksy nebezpečným výstřelkům. Narodil se v roce 1875 hluboce nábožensky založeným anglickým rodičům a svou ďábelskou povahu sám vysvětloval jako projev revolty proti křesťanství. Podle Antikrista z biblického Zjevení sv.Jana se nazýval "šelmou, jejíž číslo je 666".
Crowley věřil, že v jednom ze svých předchozích životů byl Eliphasem Levim, odpadlým knězem, který se stal levicovým žurnalistou a pak kouzelníkem a zemřel téhož dne, kdy se Crowley narodil. Už jako mladý muž měl velkou zálibu v magii, o které byl přesvědčen, že je úzce vázána na lidskou vůli. Avšak věci nedopadly vždycky tak, jak očekával. Když pobýval u jezera Loch Ness, zkoušel se spojit se svým andělem strážným, ale v pokoji ho prý místo toho obklopil celý zástup démonů.
Když ho jednou v Kalkatě napadla parta kapsářů, vystřelil z revolveru a pak "se učinil neviditelným" -  ne doslovně, jak vysvětloval, ale tak, že ve vědomí těch, kdo se na něj v té chvíli dívali, vytvořil prázdné místo. Několik svědků popsalo, že dovedl lidi přimět, aby panáčkovali, štěkali a škrábali jako psi. Americký spisovatel William Seabrook jednou Crowleyho sledoval, jak na newyorské Páté avenue jde za nějakým pánem a napodobuje jeho pohyby. Když pak Crowley úmyslně podklesl v kolenou, muž před ním záhadně upadl.
Crowley tvrdil, že se mu v roce 1904 zjevil jeho anděl strážný juménem Aiwass a nadiktoval mu poselství pro lidstvo. To se stalo obsahem tří kapitol jeho Knihy zákona, ve které je jeho základní filosofické pojetí magie shrnuto do jediné věty: "Konej, co ti libo - to je celý Zákon."
V roce 1912 začal Crowley provozovat sexuální magii - směsici tantrického hinduismu a prvků západní magie - a v roce 1920 se přestěhoval na Sicílii na venkovské sídlo, kterému říkal opatství Thelema. Dlouhé hodiny tam věnoval modlitbám nebo sexuálním a magickým rituálům a drogovým orgiím. Když vyčerpal všechny finance, napsal romám s titulem Deník narkomana, který byl v tisku ihned prudce napaden. Potom vyšly najevo další výstřelky kouzelníkovy nemorálnosti a diktátor Mussolini ho v květnu 1923 vypověděl z Itálie.
Když Aleister Crowley 1.prosince 1947 v Anglii zemřel, napsaly noviny, že to byl "nejhříšnější člověk na světě". Toto označení by on sám jistě pokládal za velmi lichotivé.Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se