« Úvod | Shadow Design.cz »

Greenpeace - úspěchy a novinky za září 2008..Vážení přátelé, připravili jsme pro Vás další přehled úspěchů za minulý měsíc a novinek z oblastí, kterým se věnujeme.

Vláda potvrdila odpisy uhlí

Společná kampaň Greenpeace, hnutí DUHA a občanského sdružení Kořeny "Žít nebo těžit" slaví úspěchy. Většina politických stran kandidujících v severních Čechách do krajského zastupitelstva pod veřejným tlakem nejen potvrdila, že bude trvat na zachování ekologických limitů těžby uhlí, ale některé z nich (např. ODS a Zelení) dokonce v programu přislíbily, že se přímo zasadí o odpis uhelných zásob pod ohroženými obcemi Horní Jiřetín a Černice. Vláda navíc tento měsíc definitivně potvrdila platnost sedmnáct let starého usnesení o limitech těžby a schválila důležitou změnu horního zákona, jež má usnadnit formální odpis zásob uhlí v místech, kam už doly nepostoupí.

Nový Průvodce zelenější elektronikou

Greenpeace zveřejnilo nové aktualizované vydání Průvodce zelenější elektronikou. Kromě chemických a odpadových kritérií bylo tentokrát do hodnocení výrobců zakomponováno i kritérium energetické účinnosti. Novému žebříčku výrobců z hlediska jejich ohleduplnosti k životnímu prostředí nyní vévodí Nokia před druhým Samsungem a Fujitsu Siemens. Průvodce se stal klíčovou hybnou silou, která donutila mnohé výrobce k podstatným zlepšením environmentální politiky a stále vybízí k podstatným změnám v celém elektroprůmyslovém sektoru.


Nevinní!

Bezprecedentní verdikt vynesl královský soud s aktivisty Greenpeace ve Velké Británii. Ti byli obviněni ze způsobení škody, když pomalovali 200 metrů vysoký komín v Kingsnorthu, kde chce vláda vybudovat novou uhelnou elektrárnu a který je již dnes ohrožen stoupající hladinou moře. Po předložení důkazů a výpovědí předních světových klimatologů porota konstatovala, že aktivisté konali ve stavu "krajní nouze" a podpořila přímou akci vedenou s cílem ochrany klimatu před spalováním uhlí.


Greenpeace zhodnotilo Olympijské hry v Pekingu z hlediska přijatých opatření na ochranu přírody. 

Více informací o právě probíhajících kampaních naleznete na domovských stránkách Greenpeace.


S přáním hezkého dne,

Ondřej Černý
Komunikace s příznivci
Greenpeace ČR

Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se