« Úvod | Shadow Design.cz »

Hrdinové z Červeného trpaslíku v nových dílech navštíví Zemi..

O tom..
Kultovní seriál na i své české webovky..
nebo dále: www.trpajzl.cz, www.cervenytrpaslik.unas.cz, www.csfd.cz/film/69516-cerveny-trpaslik-red-dwarf/, www.cerveny-trpaslik.cz, trpaslik.xf.cz

Červený trpaslík (anglický název Red Dwarf) je sitcom britské společnosti BBC, natočený mezi lety 1988 - 1999. Téměř celý děj se odehrává ve vesmíru více než tři milióny let v budoucnosti, a proto je tento sitcom většinou přiřazován do žánru sci-fi coby jeho parodie. Červený trpaslík se stal kultovním dílem a získal si diváky po celém světě.

Obsah

[skrýt]

[editovat] Postavy

[editovat] Dave Lister

Hlavní článek: Dave Lister

Je 25 let starý míšenec s pěti dredy vzadu na hlavě, jeho největší zábavou je pojídat indická jídla (karí a indické placky), hrát na svou kytaru s pěti strunami, z nichž jsou tři G. „Hraní“ na kytaru představuje vyluzování absolutně příšerných zvuků - v určitých epizodách na ni smí hrát pouze ve skafandru a mimo loď. Jeho největší touhou je získat zpátky svoji lásku, Kristinu Kochanskou, do které se dříve zamiloval. Když jej Kochanská opustila, vzal si dovolenou a jako suvenýr si zpět na vesmírnou loď přinesl kočku Frankensteina, kvůli které byl odsouzen strávit 18 měsíců ve stázové komoře. Místo osmnácti měsíců tam strávil tři miliony let, protože posádka mezitím zahynula při katastrofě způsobené poruchami na tepelném štítu lodi. Až po tak dlouhé době klesla radiace na přijatelnou úroveň a on mohl vylézt ze stázové komory. Za zvláštní událost v jeho životě lze považovat to, že je svým vlastním otcem a jeho matkou je jeho děvče Kristina Kochanska. Listerův sen byl odjet na Fidži s Kristinou Kochanskou a tam by chovali ovce a krávy a křížit koně. Proto si šetřil celý svůj plat, nikdy si nekupoval deodoranty ani nic podobného.

[editovat] Kocour

Hlavní článek: Kocour (Červený trpaslík)

Zatímco Lister byl zmražen v čase, kočka se usadila na lodi a za tři miliony se její potomci vyvinuli v něco, co je velmi podobné člověku, ale chová se velmi často jako kočka. Kocour je oficiálně Felis sapiens (někdy se uvádí Felix sapiens), scanner na lodi odhalil, že tento „kocour“ má vymalované stěny žaludku, barevně sladěné orgány a „rytmičtější“ tep. Je poslední potomek kočičí „civilizace“, která se vyvinula ve skladu Červeného trpaslíka během tří milionů let.Všichni ostatní jeho druhu odcestovali pryč na obyvatelné měsíce, hledat svého boha Cloistera. O těchto kočkách se ví to, že do knih místo písmen píší pachem, cizí teritorium označují svojí voňavkou, nejdůležitější objev jejich civilizace byla napařovací žehlička a co je nejhlavnější, nejvíce času stráví módou, oblékáním a díváním se do zrcadla. V kočičí Bibli je psáno, že Matka boží (Frankenstein) byla zachráněna Cloisterem Hlupákem (Lister), který se nechal hibernovat aby ji zachránil a který se vrátí, aby kočičí populaci vzal na Fušál (Fidži) do země zaslíbené. Jejich mapa byl ve skutečnosti seznam Listerových věcí do prádelny (7 ponožek, 1 košile).

[editovat] Rimmer

Hlavní článek: Arnold Rimmer

Rimmer je asi třicetiletý běloch. Je druhým technikem na lodi, hlavní náplní jeho práce je opravovat automaty na polévku. Rimmer je absolutní břídil, nic se mu nedaří. Trpí neurózami a napoleonským komplexem. Není schopen se postavit čemukoliv, vždy z každého problému zbaběle uteče.

Rimmer nikdy nebyl zkušený svůdník. Jednou si vyrazil s dívkou, která měla vkusně udělaný umělý nos (celý z kovu). Jeho vtípky jako „Co ti to přelítlo přes nos?“, nepadly na úrodnou půdu a dívka během večeře utekla okénkem na záchodě. Druhý den mu zavolala, že by ráda znovu někam zašla, ale že se druhý den stěhuje na Pluto. Souložil jedinkrát v životě, ve svých 29 letech a to s přebornicí lodi v boxu, která měla po nehodě s rumpálem otřes mozku a oslovovala ho Normene. Když si ho pak Lister dobíral, rozhodl se že jí druhý den nezavolá a počká, až se ozve sama. Netušil však, že po jeho odchodu upadla do kómatu a celou jejich schůzku považovala jen za sen. Pak se už jen zdravili na chodbě.

Po havárii tepelného štítu ho Holly nechá obživnout jako hologram, jeho úkolem je starat se o to, aby se Lister jako poslední příslušník lidské rasy nezbláznil. (Rimmer má proto takové kovové H na čele, aby se vědělo, že se jedná o neživou bytost), Rimmer se ale nemůže čehokoliv dotýkat, a to až do doby, než je bytostí zvanou Legie napojen na tzv. tvrdé světlo.

Jeho opakem je Eso Rimmer, téměř superhrdina z alternativní dimenze, kterého pravý Rimmer nenávidí a oslovuje jej jako Kapitán Pazneht. Nesnáší Listra a vše co dělá, proto se nikdy nenudí.

[editovat] Kristina Kochanski

Je to asi pětadvacetiletá žena, do které se Lister ještě před havárií lodi bláznivě zamiloval a asi čtyři týdny s ní chodil. Kristina je Listerův opak - je chytrá, vzdělaná a vyzná se v sýrech (nejraději má kozí sýr s kousky ananasu).

S Listerem se setká znovu, když výsadková loď Červeného Trpaslíka (Kosmik) narazí na tunel vedoucí z alternativní reality. Na Kosmiku už zůstane, protože se spojení s jinou realitou je přerušeno Gelfy a nepodaří se je už vícekrát navázat. Kristina je na lodi s Listerem nešťastná, protože musí zůstat bez koupelny s vanou a s člověkem, který si dává chladit kecky do ledničky.

[editovat] Kryton

Hlavní článek: Kryton

Kryton je android ze série 4000 vyrobený společností Divadroid, má hranatou hlavu a hranaté i celé tělo. Jeho celé jméno zní Kryton 2X4B-523P. Popravdě se mu moc nelíbí, prý je to dost hloupé křestní jméno. Na palubě lodi oslovuje všechny pane a jeho největší zálibou je žehlení a praní prádla. Krytonův největší sen je stát se člověkem. Jednou se mu to dokonce i splní, avšak potom je velice zklamaný. Postupem času ho Lister naučí i lhaní, drzosti a jiným negativním projevům chování, aby se stal „lidštějším“. Na loď se dostal tak, že ho Lister zachránil z havarované lodi Nova 5. Velmi rád se ohání Direktivami vesmírného sboru, které většinou míří proti Rimmerovi. Ten se jednou naštve a v díle Karanténa je taky použije. Jako všichni androidi a stroje věří v křemíkové nebe. V jednom díle takto porazí svého soka díky tomu, že mu řekne, že ve skutečnosti žádné křemíkové nebe není a kalkulačky prostě umírají. Jakmile tohle druhý android zjistí, přehřejí se mu obvody. Ovšem Kryton věděl jednu duležitou věc - věděl, že lhal. V dílech Zpátky v červeném 1, 2, 3 a Televize Kryton byl kvůli tomu, že má místo mužského pohlavního orgánu tříselnou zásuvku, prohlášen za ženu a zařazen do ženské věznice. Proto si také vyrobil svůj vlastní "penis", který mu však utekl a zabydlel se v Kocourově kombinéze.

[editovat] Holly

Holly je centrální počítač lodi. Ač má IQ 6000 (tedy jako 6000 učitelů tělocviku nebo 12 000 hlídačů parkovišť), nikdy to tak nevypadá. (Jednou bylo jeho IQ naznačeno slovy: „Šestka tam je, ale 6 000 to není“. Když se pak Dave zeptal kolik to je, dostal odpověď, že 6. Ačkoliv Holly téměř nikdy neví, co dělat, na poslední chvíli vymyslí něco geniálního. Nejdřív má podobu asi padesátiletého bílého plešatého muže (který díky svojí pleši umí „ďábelsky dobře dělat měsíc“ a jehož tvář si vybral z bilionů možností, neboť náhodou patřila největšímu a nejplodnějšímu milovníkovi, jaký kdy žil), po návštěvě paralelního vesmíru si svojí podobu zvolí podle Hilly, počítače paralerní lodi, který je žena. Hilly vypadá jako 35 let stará žena s dlouhými blonďatými vlasy. Inteligenci má ale stejnou jako starý Holly. (Když výsadková loď Kosmik přistane na Zemi a Lister se zeptá Holly, jaký je rok, ona mu odpoví, že neví, ale že by se hodil letošní kalendář.) v díle Bílá díra bude mít IQ na chvíli zvýšene na 12 000 ovšem jeho životnost se zmenší geometrickou řadou to znamená na 3 minuty.

[editovat] Replikanti

Replikant je uměle vytvořená bytost humanoidního vzhledu. Jsou skoro nezničitelní. Vydrží palbu z bazukoidů na blízkou vzdálenost jen s minimálním poškozením. Android Kryton charakterizoval základní rozdíl mezi androidem a replikantem takto: „Android by nikdy člověku neurval hlavu a nenaplival mu do krku. Replikanti také nesnáší vše co začíná na Lid podle Kristýny Kochanské tedy nesnáší i Přístav v Namíbii, Protože se jmenuje Lyderik, sice se to píše s tvrdým "y" ale na její přednášce se všichni popadali za břicho, Lister to vysvětlil tím že se snažili utéct před dalším vtipem.

[editovat] Loď samotná

Červený trpaslík je kosmická loď patřící Jupiterské důlní společnosti, ve 23. století. Je dlouhá 8 km, má tvar šestibokého hranolu a je natřená na červeno. Vpředu je pěchovadlo, které z vesmírných proudů získává palivo pro lodní motory. Teoreticky může plout do nekonečna. Loď představuje sama o sobě malé město, jsou zde nemocnice, bary, diskotéky a dokonce i celnice.

Rimmer je jako hologram napájen z centrální jednotky lodi. Na Červeném trpaslíku je ve 13 podlaží věznice - ale ví o ní jenom důstojníci a ti, co viděli seriál Zóna soumraku. Loď je vybavena těžebním zařízením. Nejznámější výsadkové lodi jsou zelené typu Kosmik a malé lodi s manipulačním zařízením Modrý skrček.

[editovat] Ohlasy

Seriál se stal kultovním. Ačkoliv se o stejný projekt pokusili i Američané, nepodařilo se to. Bylo natočeno 52 dílů v osmi sériích. Od roku 2002 se plánuje natočit celovečerní film, jeho samotná realizace se však neustále odkládá. Červený trpaslík vyšel také v knižní verzi (český překlad Ladislav Šenkyřík, nakladatelství Argo), která je v mnoha ohledech odlišná a televizního příběhu se drží jen rámcově.

Seznam knih:

  • Červený trpaslík 1. – Nekonečno vítá ohleduplné řidiče,
  • Červený trpaslík 2. – Lepší než život,
  • Červený trpaslík 3. – Poslední člověk,
  • Červený trpaslík 4. – Pozpátku,

[editovat] Setkání fanoušků v ČR

Fanoušci seriálu Červený Trpaslík pořádají pravidelně setkání pod názvem Trpaslicon. První setkání se uskutečnilo v roce 2003. Na Trpasliconu se promítají oblíbené díly seriálu, hrají společenské hry na motivy Red Dwarf a vystupují zde pozvaní hosté (například dabéři Červeného Trpaslíku). Zatím všechny Trpaslicony se uskutečnily v Praze.

[editovat] Dabing

Jméno postavy Herecký představitel Jméno dabéra
Dave Lister Craig Charles Martin Sobotka
Arnold J. Rimmer Chris Barrie Kamil Halbich
Kryton 2X4B 523P Robert Llewellyn Zdeněk Dušek
Holly
Hilly
Norman Lovett
Hattie Hayridge
Miroslav Táborský
Veronika Žilková
Kocour Danny John-Jules Miroslav Vladyka
Kristýna Kočanská Chloë Annett Monika Žáková

[editovat] Související články

[editovat] Externí odkazy

logo Wikicitátů
Projekt Wikicitáty má sbírku citátů na témaČervený trpaslík

Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se