« Úvod | Shadow Design.cz »

Goran Bregovic

gb
Takhle to vypadalo na staroměstským staromáku v září O9(myslim, že to bylo září:-) )..uvítání jakési moderátorky zabralo dost čast, což mne štvalo, protože mi měl jet asi za hoďku a půl poslední bus do Newe..zbytečný řeči o tom, jak měl tohle všechno řikat Bééém, který nepříšel, ale kerýho to samosebou mocinky mrzí..no nic..skladby se ve většině linuly v mezích tklivých, melodických, nepříšil rychlých, dupáckých tónů, ale na rychlejší jugoslávský odcejpačky taky došlo..celé jsem to nezkoukla, protože čas letěl a do našich končin těžko poté dostati se..nicméně, tahle muzika je fakt senzační a slyšet ji naživo (i když ne v kompletním vystoupení), se určitě muselo a také vyplatilo..také děkujeme goranovi a praze, že mohl nařáchlej staromák lidí celý Funeral and wedding orchestr vidět zdarma (tedy ten, kdo daleko daleko dopředu z dálky dálky zezadu viděl) :-)..jo a tímto také zdravím Kořku, kerýho jsem na odchodu potkala..

Goran Bregovic se narodil 22.3.1950 v Sarajevu, v tehdy ještě komunistické Jugoslávii. Matka byla srbské národnosti, otec Chorvat...(více)


Profesionálně se začal Bregovič živit hudbou v šestnácti letech vystupováním po striptýzových barech. Na kytaru a basu hrál v několika punkových a rockových kapelách – Bestie, Kodex a v triu Mica, Goran a Zoran, ve formaci Jitro a v kapele Bjielo dugme, která byla v Jugoslávii velmi populární.

Většího věhlasu se Bregovič dočkal až poté, kdy začal psát hudbu k filmům slavného režiséra Emira Kusturici. Tím prvním, na kterém společně pracovali, byl snímek Dům k pověšení, za jehož režii získal Kusturica cenu na MFF Cannes v roce 1989. Další společný film vznikl v USA, kde se oba tvůrci usadili poté, co v Jugoslávi vypukla občanská válka. Jednalo se o snímek Arizona Dream (1992), v němž hrál např. Johny Depp nebo Faye Dunawayová. Kusturica získal za Arizonský sen Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně roku 1993.

Z USA se následně Bregovič, Kusturica a řada dalších jugoslávských emigrantů přesunula do Paříže. Zde Bregovič složil hudbu k více jak dvaceti filmům, z nichž za zmínku stojí především historický snímek Královna Margot (1994) režiséra Chéreaua. Ve francouzské koprodukci vznikl rovněž zatím poslední snímek Emira Kusturici, k němuž napsal Bregovič hudbu - Underground, který se natáčel v Praze, Budapešti a Bělehradě a jehož natáčení trvalo dva roky. Tento film získal v roce 1995 Zlatou palmu na MFF v Cannes. Poté se oba tvůrci vzhledem k dlouhodobým sporům rozešli. Bregovič si založil vlastní kapelu Weddings and funeral band se kterou pořádá koncertní turné po celém světě.

Je producentem a uznávaným sběratelem nahrávek world music. V současné době žije ve Francii.

http://www.youtube.com/watch?v=vdB8bw71qOc mrkněte na toto : http://www.youtube.com/watch?v=vdB8bw71qOc

přidat komentář

Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se