« Úvod

Tvrdá ruka Radka Johna - na feťáky a bezdomovce

Hlídka VV (foto: www.veciverejne.cz) 
Odkazy na informace ohledně klamavé strany věcí veřejných. VV - Vyhnat Verbeš!
- všechny propagační předvolební kampaně voliče akorát tak uráží.

http://hn.ihned.cz//c4-10009830-43143190-500000_d-tvrda-ruka-radka-johna-na-fetaky-a-bezdomovce

- "práce" hlídky 
- obrázky k porovnání
- konečná

- Zakázka pro mecenáše VV: za milion vyhnat bezdomovce


Streetwork.cz: Právě prostředníky mezi běžnými občany a strážníky chtějí být členové „sociálně-intervenčních hlídek“. Zaměřují se na bezdomovce či narkomany, přičemž „minimálním výsledkem je např. už jen to, že tyto osoby začnou dodržovat hygienické návyky a místo krádeží si začnou přivydělávat občasnými brigádami“.

Je to amatérská restrikce, tvrdí odborníci

Profesionální sociální pracovníci ovšem neskrývají rozpaky. „To, co jsme viděli, není sociální práce, i když se to za ni vydává. Za obzvláště nebezpečné považuji, že se vytrženě z kontextu zneužívá slovník sociální práce jako třeba použitím sousloví „sociální intervence“, ale významně se posouvají obsahy činnosti," sdělila Deníku Referendum předsedkyně Českého Helsinského výboru Anna Šabatová.

Její kolega z Katedry sociální práce FF UK Oldřich Matoušek pro Deník Referendum ovšem vidí i přínos: „To, co ty hlídky chtějí dělat, by přesně měla dělat městská policie." Shodují se ovšem v tom, že o sociální práci nejde: „Jde o amatérské vykonávání sociální kontroly s cílem zabodovat na makropolitické scéně," dodává Matoušek.

Také šéfredaktor časopisu Sociální práce Pavel Bajer na náš dotaz upozorňuje na fakt, že ačkoliv aktéři klipu tvrdí, že budou postupovat s využitím metod sociální práce, neříkají kterých. „Metod je mnoho, ale především jsou zaměřeny na pomoc a podporu lidem v obtížné životní situaci a ke zlepšení jejich sociálního fungování."

A to právě klip staví na hlavu. Místo, aby pomáhal sociálně vyloučeným, což by byla skutečná sociální práce, ukazuje, jak s nimi Věci veřejné sice citlivě, ale „zatočí". „Činnost hlídek je podle klipu výhradně restriktivní. Je to spíš parodie na sociální práci," uzavírá Bajer.

I svépomoc může mít smysl, má-li pravidla

Matoušek zároveň zastává názor, že svépomocné iniciativy na mikroúrovni mohou plnit svůj účel, nebudou-li ovšem vázány na konkrétní politickou stranu a budou-li postupovat v součinnosti s policisty. „Malá ohrožení jsou pod prahem účinné akce, o nich se jen mluví," myslí si ale. Podle Šabatové je ovšem sociální práce, až na zákonem přesně definované výjimky jako je sociálně-právní ochrana dětí, postavena na dobrovolném vztahu klient - sociální pracovník a má určitá pravidla, která respektují důstojnost a práva klienta. Již loni poslala mezi sociálně vyloučené komunity tzv. „ochranné sbory“ nyní už zakázaná Dělnická strana. Také ony vyrážely v černých uniformách „pomoci občanům při řešení nejrůznějších problémů“. „Z takových hlídek se mohou potenciálně vyvinout nebezpečné bojůvky, které šikanují lidi, nejdříve ty, kteří jsou z nejrůznějších důvodů na okraji společnosti, později i další. Myslím, že není náhodou, že jsme interakci mezi muži na lavičce a onou členkou hlídky na videu neviděli, " doplňuje Šabatová. Podobně i za minulého režimu existovaly Lidové milice, které měly bránit společnost vůči „protisocialistickým živlům“. „Sociálně patologické jevy“ měly odsouvat z měst i nacistické jednotky SS.


Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se